prečo potrebujeme značky?
Fyzické vlastnosti predávaných produktov alebo služieb sú na funkčnej úrovni veľmi podobné tým konkurenčným. To čo robí produkt alebo službu úspešnou je priblíženie k najsilnejším zákazníckym potrebám. Naše potreby sú však skôr emocionálne než racionálne. Odlíšenie je preto účinnejšie na úrovni nehmatateľných značkových vlastností ako sú hodnoty a osobnosť značky.
Investície do budovania značky sú preto investíciami v plnom zmysle slova. . . čas ich vráti v podobe spokojných zákazníkov, ktorých sme si k sebe pritiahli na úrovni našich hodnôt, ktoré sme komunikovali navonok. A naše hodnoty sú často pretavené našim štýlom komunikácie k rovnakým osobnostiam, akú máme my sami. Je to cesta budovania dlhodobých partnerských biznis vzťahov.
Mnoho agentúr využíva mnoho metód, prístupov a mnoho osobností, ktoré do tvorby značky vnášajú svoj uhol pohľadu. Takéto modely tvorby značky často úplne ignorujú esenciálnu vlastnosť značky – jej výklad – príbehovosť.
Značka je vlastne príbeh, ktorý odpovedá na naše potreby, motiváciu, priania a túžby, a len cez príbeh si vieme ku značke vytvoriť hlboký vzťah presahujúci hranice fyzických atribútov a funkčných benefitov.
Len zmysluplné značky sú skutočné značky.
V zmysluplnom budovaní značiek na základe najstaršej štruktúry v našej mentálnej architektúre, ktorú objasnil Carl Jung, je sila, ktorá ak ju správne pochopíme, môžeme značke či spoločnosti dodať vzácnu vitalitu.
Ak chceme zákazníkov upútať a udržať si ich, význam musí pravdivo hovoriť o vnútornej hodnote značky – teda o tom, čo náš výrobok alebo služba skutočnosti je a čo robí.
Myšlienka budovania zmysluplnej značky nie je nová, od ranných počiatkov reklamy, hovoria firmy v reklamách príbehy. Ale nie vždy dokážu prepojiť nájdenie správneho archetypu zákazníka a správnych príbehov, aby boli podchytené systematicky alebo vedecky.
Dnes značka nie je len nositeľom základnej funkčnej charakteristiky výrobku, ale nesie v sebe jeho význam a hodnotu. Ak ju máme určiť a efektívne zužitkovať zásadné vlastnosti či „nemenné rysy“ našich značiek, musíme sa naučiť plynulo hovoriť vizuálnou a verbálnou rečou našich archetypov.
Pri správnom ponímaní archetypu nás nemá zaujímať ako ľudia reagujú v určitých situáciách, ako sa chovajú, či zdravia,… potrebujeme pochopiť, čo behom aktivít cítia a o čom snívajú. Nejde teda len o elementárne idei, ale priamo elementárne pocity, elementárnu fantáziu a elementárne vízie.
Pochopenie a využitie archetypového významu značky predstavovalo kedysi zaujímavý „bonus“ pre efektívny marketing. Dnes ide o základný predpoklad. PREČO?
Boli časy, kedy úspešný vznik, budovanie a propagácia značky nevyžadovali ani nekonečnú inšpiráciu, ani neobmedzený kapitál. Dopyt prevyšoval ponuku a trhy neboli presýtené. A predovšetkým sa výrobky od seba navzájom líšili a značky z týchto rozdielov vychádzali.
V dnešnom svete je konkurencia veľká a akonáhle sa niekomu zadarí, ostatní to hneď odkopírujú.
Takže ostávajú len dve možnosti:
1) znížiť cenu,
2) vdýchnuť svojim výrobkom význam
A s tým vám veľmi radi pomôžeme.